Historia Bożego Ciała

Boże Ciało – Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, uroczystością liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu.
Uroczystość Bożego Ciała posiada formę dziękczynną oraz radosny w okresie, którego wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przemienienie wina i chleba w Ciało i Krew Jezusa.
Bożego Ciała podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym.tanie zaproszenia ślubne

W Polsce obchodzimy je dziesięć dni po Zesłaniu Ducha Świętego i dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniejsza możliwa data wypadnięcia Święta to 21 maja, zaś najpóźniejsza dwudziestego czwartego czerwca. W niektórych państwach uroczystość przeniesiona jest na kolejną niedzielę.
Zwyczajowo każdego roku zaraz po Mszy Świętej odprawianej w świątyniach wierni podążają w uroczystych procesjach ulicami swoich miast i wsi. Z przodu każdej procesji maszerują dzieci, rozrzucając na ulicę kwiaty, po których maszerują w centralnej części kapłan niosący Najświętszy Sakrament, a za nim wszyscy wierni. Każdej procesji wtórują modlitwa oraz śpiewy.
Po raz pierwszy w Polsce święto zostało zapoczątkowane przez biskupa Nankiera w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Dopiero dokładnie 100 lat później, w 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim święto uznano za powszechną, obchodzoną we wszystkich świątyniach w kraju.
Aczkolwiek poza Polską po raz pierwszy Święto obchodzono w XIII wiecznej Francji, kiedy to bp Robert z Thourotte na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon ustanowił je w swojej diecezji, zaś do kalendarza Kościoła powszechnego zostało wprowadzone przez Biskupa Rzymu Jana XXII podobnie jak w naszym kraju dopiero sto lat później.

W naszym kraju obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po drogach parafii, która zatrzymuje się kolejno, przy 4-ech ołtarzach wykonanych przez parafian, przy których czytane są dopasowane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
W Polsce uroczystość Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Informacje zaczerpnięte m.in. z Wikipedii
> © 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone > swiateczny.com