Historia Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie – zwane również Święto Narodzenia Pańskiego jest jednym z dwóch najważniejszych, a w zasadzie powinienem napisać najpopularniejszych Świąt Chrześcijańskich, upamiętniające narodziny Jezusa.
Święto Narodzenia Pańskiego zapowiedziane jest czasem Adwentu – trzytygodniowego wyglądania na ponowne przyjście Chrystusa. W pierwszą z 4-rech) niedziel adwentu otwiera się rok liturgiczny.tanie zaproszenia ślubne
Więcej o Adwencie przeczytacie w Wikipedii.
W Kościele Katolickim Święto Narodzenia Pańskiego wypada na dwudziestego piątego grudnia, z kolei w dniu poprzedzającym uroczystość, w Wigilię („Dzień Przed”) Narodzenia Pańskiego spotykają się ze sobą bliscy na wspólnej uroczystej kolacji, gdzie tradycyjnie spożywają 12 dań, wśród których jedynym jedzeniem mięsnym jest ryba (chyba, że ktoś nie dotrwa) oraz razem kolędują. O północy z 24 na 25 .12 w świątyniach celebrowana jest Pasterka – uroczysta msza, pierwsza w bożonarodzeniowym dniu, która umacnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy udających się do Betlejem (Bêṯ Leḥem).
Dzień poprzedzający Święto – Wigilia w Polsce jest dniem roboczym, aczkolwiek dniami wolnymi są 25 oraz 26 grudnia.
Co interesujące w Czechach, w których przynależność chrześcijańską deklaruje , ok. trzydzieści procent, w dniu Wigilii Bożego Narodzenia zamkniętych jest większość sklepów, a także instytucji. Jak widać dla Polaków niekiedy zarobek jest mocniejszy niż Bóg, najbliżsi, czy choćby zwykły odpoczynek od zabiegania dnia , w którym pracują.
26 .12 to natomiast 2 Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego, obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, 1-szego męczennika zamordowanego za wiarę w Jezusa Chrystusa.
W Kościołach wschodnich Boże Narodzenie rozpoczyna się także dwudziestego piątego grudnia jednak, że kalendarza Juliusza Cezara. Oznacza to dokładnie tyle co 7 .12 kalendarza słonecznego – gregoriańskiego, jakim posługujemy się w życiu codziennym.
W żadnej z Ewangelii nie znajdziemy szczegółowej daty urodzin Chrystusa. Najwcześniej poznanym twórcą, piszącym o narodzinach Jezusa Chrystusa w miesiącu grudniu był Hipolit Rzymski, który w 204 roku w komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) pisał:
„Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (czyli 25 grudnia).”
Co nęcące za datę przypadania Świąt Narodzenia Pańskiego w dniu 25 marca, uznaje wielu katolickich teologów o czym napisał m.in. kardynał Joseph Ratzinger – biskup Rzymu (Pontifex Romanus emeritus) Benedykt XVI w swojej książce -Duch liturgii-.

Źródło Wikipedia
© 2012
swiateczny.com
Polecamy: kartki świąteczne dla firm